The Virginian Review | Covington, VA

Subscription Login
LOGIN | SUBSCRIBE



home : :
May 23, 2018


5/15/2018 4:31:00 PM
Drennen Wins 1,600, 3,200 At Wm. Fleming
Cedric Drennen

Cedric Drennen


ROANOKE — Cedric Drennen doubled up Saturday at William Fleming.

The Alleghany senior won both the 1,600 meters and 3,200 meters at the Colonel Classic.

Drennen ran a 4:34.40 in the 1,600 and was clocked at 10:31.21 in the 3,200 meters.

James McGill finished fourth in the 100 meter dash, while Zach Tucker placed third in the shot put and fifth in the discus.

In the girls meet, Maggie Thompson was third in the long jump and fourth in the triple jump, while Emma Nicely was fifth in the long jump.

The host Colonels won the boys team title, while Patrick Henry captured the girls championship.

Drennen and Emma Nicely were winners at a meet held last Wednesday at Floyd County.

Drennen ran to a victory in the 1,600 (4:39.7), while Nicely won the 400 (1:05.6).

Alleghany will be back on the track next Wednesday — May 23 — in the Class 3, Region D Championships at Staunton River.

SATURDAY’S MEET
BOYS TEAM RESULTS
1. William Fleming 115
2. James River 86
3. Patrick Henry 79
4. Christiansburg 60
5. Liberty Christian 39
Lord Botetourt 39
8. Alleghany 32
(9 teams entered)

BOYS INDIVIDUAL RESULTS
w/AHS PLACERS
100 Meter Dash: 1. Kirk (LCA), 11.42; 2. Hester (James River), 11.72; 3. Anderson (Heritage), 11.77; 4. James McGill (Alleghany), 11.77; 5. Stockton (Patrick Henry), 11.92; 6. Ugochukwu (William Fleming), 12.10

1,600 Meter Run: 1. Cedric Drennen (Alleghany), 4:34.40; 2. Richards (Heritage), 4:39.04; 3. Fowler (James River), 4:41.70; 4. Klimczak (Lord Botetourt), 4:53.61; 5. Epperly (Staunton River), 5:04.27; 6. Kearney (LCA), 5:09.29
3,200 Meter Run: 1. Cedric Drennen (Alleghany), 10:31.21; 2. Miller (James River), 11:07.15; 3. Hawkins (Lord Botetourt), 12:32.25; 4. McCumsey (Christ-iansburg), 13:03.37; 5. Robinson (Lord Botetourt), 13:20.75; 6. Preece (James River), 13:24.76

Shot Put: 1. Hunt (William Fleming), 52-8; 2. Williamson (James River), 48-11; 3. Zach Tucker (Alleghany), 45-10; 4. Walker (James River), 42-3½; 5. Wallace (William Fleming), 41-4; 6. Williams (Heritage), 39-9½

Discus: 1. Hunt (William Fleming), 143-1; 2. McNutt (Lord Botetourt), 133-4; 3. Williamson (James River), 114-0; 4. Albert (James River), 107-11; 5. Zach Tucker (Alleghany), 104-5; 6. Morgan (Patrick Henry), 90-3

GIRLS TEAM RESULTS
1. Patrick Henry 147
2. Heritage 87
3. Christiansburg 65
4. James River 52
5. William Fleming 40
8. Alleghany 12
(9 teams entered)

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS
w/AHS PLACERS

Long Jump: 1. Scere (Patrick Henry), 16-1¼; 2. Megginson (Heritage), 15-6½; 3. Maggie Thompson (Alleghany), 15-5; 4. Washington-Brown (William Fleming), 14-8¾; 5. Emma Nicely (Alleghany), 14-7½; 6. Heft (Staunton River), 14-4¼

Triple Jump: 1. Scere (Patrick Henry), 35-7½; 2. Megginson (Heritage), 35-0½; 3. Hastings (Heritage), 34-1; 4. Maggie Thompson (Alleghany), 32-7½; 5. Graham (Heritage), 32-4½; 6. Wright (Patrick Henry), 31-9

WEDNESDAY’S MEET
BOYS TEAM RESULTS
1. Radford 129
2. Floyd County 102
3. Christiansburg 44
4. Alleghany 14
5. Carroll County 12

BOYS INDIVIDUAL RESULTS
w/AHS PLACERS
1,600 Meter Run: 1. Cedric Drennen (A), 4:39.7; 2. Parvin (FC), 4:50.0; 3. Harris (FC), 4:59.5; 4. Hartig (R), 5:01.8; 5. Roberts (R), 5:08.0

High Jump: 1. Roberts (R), 5-9; 2. Lee (C), 5-8; 3. Richardson (FC), 5-8; 4. Delaney (C), 5-8; 5. Matthew Gusley (A), 5-4

Triple Jump: 1. Tanner (R), 39-3; 2. Webb (FC), 38-8; 3. Fenton (FC), 38-0; 4. James McGill (A), 35-4½; 5. Lard (R), 30-5

Shot Put: 1. Cook (FC), 50-0; 2. Whitt (R), 46-1; 3. Wright (C), 45-2; 4. Zach Tucker (A), 44-9¾; 5. Jenkins (C), 43-5

Discus: 1. Whitt (R), 126-0; 2. Mitchell (CC), 124-1; 3. Wood (CC), 119-10; 4. Perdue (R), 100-10; 5. Zach Tucker (A), 99-6; 6. Teaque (CC), 99-1

GIRLS TEAM RESULTS
1. Floyd County 103
2. Radford 95
3. Christiansburg 71
4. Alleghany 18
5. Carroll County 4

GIRLS INDIVIDUAL RESULTS
w/AHS PLACERS
400 Meter Run: 1. Emma Nicely (A), 1:05.6; 2. Lin (R), 1:09.0; 3. Hutson (C), 1:09.6; 4. Allen (C), 1:09.9; 5. Buskill (R), 1:10.1

800 Meter Run: 1. Church (FC), 2:33.1; 2. Altizer (FC), 2:41.4; 3. Wnorkowski (C), 2:47.8; 4. Maggie Thompson (A), 2:54.6; 5. Kellher (FC), 2:59.5

Long Jump: 1. Gellner (R), 15-10½; 2. Lewis (C), 15-5½; 3. Cromer (C), 14-11; 4. Maggie Thompson (A), 14-5¾; 5. Brewer (FC), 13-9

Triple Jump: 1. Gellner (R), 33-3½; 2. Maggie Thompson (A), 31-2; 3. Bradshaw (FC), 28-8





Advanced Search


Contact UsPhoto GalleriesReal EstateLife
Alleghany Highlands Economic Development Corporation

Copyright © Virginian Review 128 N. Maple Avenue Covington, Va. 24426
Software © 1998-2018 1up! Software, All Rights Reserved